Jak vybrat správný medomet

Medomety dělíme na radiální a tangenciální

1) Medomet radiální - mají výhodu v možnosti vytáčení velkého počtu rámků. Rámky se do medometu dávají kolmo k ose a obvodu bubnu. Mohou být na 24 ale i 36 rámků. Konstrukce těchto medometů je jednoduchá, ale nevýhoda je obtížnější vytočení pokud med je tužší.

2) Medomet tangenciální - dělíme na nezvratné a zvratné

Nezvratné - v medometu je jednoduchý koš na 3, 4 nebo i 6 rámků které se vkládají rovnoběžně s obvodem medometu. Výhoda - jednoduchá konstrukce, nižší náklady na pořízení medometu. Nevýhoda - nutnost ručního otočení rámku pro vytočení z druhé strany. Pohon - ruční nebo elektrický na 12volt nebo 220volt.

Zvratné - v medometu jsou umístěny kolmo k ose kazety většinou na 4 až 6 rámků. Při otáčení se kazety odstředivou silou naklopí k bubnu na jednu nebo druhou stranu podle směru otáčení. Výhoda - rychlejší vytáčení bez nutnosti rámky ručně obracet. Nevýhoda - vyšší pořizovací náklady.

Jaký medomet je tedy nejvhodnější ? Záleží na počtu včelstev, kondici včelaře a také určitě na finančních možnostech každého. Včelař s například 3 včelstvy může používat medomet             3 rámkový nezvratný ruční, ale může mít i 4 rámkový zvratný. Můj osobní názor je, že při dobré kondici včelaře a nižším počtu včelstev 3-4 se dobře vytáčí med s ručními medomety nezvratnými na 3-4 rámky. Při počtu včelstev od 5 výše bych osobně volil medomet s elektrickým pohonem a od 10 včelstev bych volil medomet zvratný. Je také dobře včas před nákupem medometu si uvědomit kolik včelstev do budoucna budu mít. Pokud chci včelstva udržovat na nižším počtu je vše v pořádku, ale pokud plánuji rozšíření tak rovnou koupit medomet tomu odpovídající. Na závěr opravdu nedoporučuji kupovat medomet použitý z důvodu bakteriální infekce. Nikdy totiž nevíte zda včelař který vám medomet prodal nemá nákazu u svých včel a mnohdy to neví ani on sám.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.