Blog

Evropské včelařské dotace 2023

Z důvodu častých dotazů na formuláře pro včelařské EU dotace na letošní rok dáváme informaci, že stále zatím nejsou pro letošní rok vydané a k dispozici. Byla schválena podpora na opatření pro podporu včelařství v celkové výši 110 milionů korun pro období let 2023 – 2027. Dotace je určena pro všechny chovatele včel kteří jsou evidováni u Českomoravské společnosti chovatelů a.s. do 31.12.2020. Pro chovatele kteří jsou evidováni od 1.1.2021 do současnosti tak není určena. Žádost přes ČSV je nutno podat nejpozději do 15.7.2023, ale formuláře zatím tedy nejsou k dispozici. Toto se vztahuje na přechodné období od 1.1.2023 do 31.2023.

 Z důvodu častých dotazů na formuláře pro včelařské EU dotace na letošní rok dáváme informaci, že stále zatím nejsou pro letošní rok vydané a k dispozici. Byla schválena podpora na opatření pro podporu včelařství v celkové výši 110 milionů korun pro období let 2023 – 2027. Dotace je určena pro všechny chovatele včel kteří jsou evidováni u Českomoravské společnosti chovatelů a.s. do 31.12.2020. Pro chovatele kteří jsou evidováni od 1.1.2021 do současnosti tak není určena. Žádost přes ČSV je nutno podat nejpozději do 15.7.2023, ale formuláře zatím tedy nejsou k dispozici. Toto se vztahuje na přechodné období od 1.1.2023 do 31.2023.

Rojení včel-1

Rojení včel je přirozený proces rozmnožování včel. Včely se rojí v jarních měsících nejčastěji během měsíce května až do konce června. Rojení je pro včelaře nepříjemné, ale prevence může být velmi snadná a i nezkušený včelař může rojení předejít. Důležité je zvětšení úlového prostoru pro včely přidáním mezistěn a stavebního rámku, další z možností je vytváření oddělků jako protirojové opatření.

Pokud se již i přes tyto opatření včely vyrojí nezbývá nic jiného než včely sklepnout do rojáku a usadit do nového úlu.

Včelí úly

Včelí úl je člověkem uměle vyrobený příbytek pro chov včel. K výrobě úlu se nejčastěji používá dřevo, ale s současné době se stále více začínají používat styrodurové úly. Nabízí se široká škála včelích úlů, které jsou prověřeny mnoha včelaři. Ve své nabídce přinášíme včelí nástavkové úly s rámkovou mírou 39 x 24, dřevěné palubkové a styrodurové. Styrodurové úly mají výhodu hlavně ve velmi nízké hmotnosti a přitom dobré trvanlivosti materiálu. Důležitou součástí nástavkových úlů je varroadno které je zasíťované s podložkou pro monitoring varroázy. Na našem e-shopu nabízíme úly zateplené polystyrenem o síle 2cm a 3cm.

S výběrem Vám rádi poradíme nakoupit můžete zde https://www.vcelarstvi-razovi.cz/sortiment/potreby-k-ulum

Těsto na krmení včel

Těsto na krmení včel se používá jako doplněk stravy pro včely. Existují různé druhy těsta, například medocukrové těsto nebo invertní těsto. Invertní těsto se vyrábí z bílého cukru, moučkového cukru, vody a kyseliny citrónové. Medocukrové těsto se používá při “záchranném” krmení většinou na jaře a v menším množství než cukrový roztok.  Medocukrové těsto se vyrábí z medu a cukru. Invertní těsto se vyrábí z bílého cukru, moučkového cukru, vody a kyseliny citrónové. Obě těsta se používají jako doplněk stravy pro včely. Rozdíl mezi nimi spočívá v surovinách a způsobu výroby. Těsto na krmení včel se používá jako doplněk stravy pro včely. Těsto se obvykle aplikuje tak, že se z něj udělá placka a položí se na horní loučky rámků horního nástavku. Placka se překryje fólií a na ni se položí strop úlu. Těsta můžete nakoupit v našem e-shopu například těsto s Apikand s pylem , vitamíny , tymolem a nozevitem.

Včelí pastva


Včelí pastva se vztahuje k rostlinám a květinám, které poskytují pyl a nektar pro včely. Včely sbírají pyl na prašnících květů rostlin a je pro ně zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů. Existuje mnoho druhů rostlin, které jsou pro včely atraktivní a mohou být součástí včelí pastvy. Například svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) je rychle rostoucí a výnosná meziplodina pro využití na píci a na zelené hnojení. Nejlepší čas pro výsadbu rostlin pro včelí pastvu závisí na druhu rostliny. Některé rostliny jsou vhodné pro výsadbu na jaře, zatímco jiné jsou vhodné pro výsadbu na podzim. Doporučuji vám vyhledat informace o konkrétních druzích rostlin a jejich požadavcích na výsadbu. Můžete se také poradit s místním zahradníkem nebo odborníkem na včelařství. Některé z nejlepších rostlin pro včelí pastvu zahrnují květiny jako jsou slunečnice, levandule, sedmikráska a kontryhel. Byliny jako máta, rozmarýn a tymián jsou také dobrými volbami. Stromy jako lípa a javor poskytují také nektar a pyl pro včely. Doporučuji vám vyhledat informace o místních druzích rostlin a jejich požadavcích na výsadbu.

Produkty od našich včel

 Včelí produkty jsou velmi zajímavé a užitečné. Mezi ně patří med, vosk, propolis, pyl, mateří kašička. Včelí produkty jsou známy pro své zdravotní přínosy. Například med má antioxidační, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Propolis a mateří kašička jsou také známy pro své léčivé vlastnosti. Včelí pyl je bohatý na vitamíny a minerály a může poskytnout výživu pro tělo. Všechny tyto produkty mohou přispět ke zlepšení zdraví. Propolis je směs včelího vosku a pylu, kterou včely sbírají z určitých rostlin a stromů. Je bohatý na flavonoidy, třídu antioxidantů a má dlouhou historii použití jako přírodní lék na mnoho zdravotních problémů. Propolis má antibakteriální, antifungální a protizánětlivé vlastnosti. Propolis se může používat různými způsoby. Může se použít jako doplněk stravy nebo se aplikovat přímo na kůži. Propolis se také často používá v kosmetických výrobcích, jako jsou krémy a masti. Doporučuji vám poradit se s lékařem nebo odborníkem na výživu, aby vám poradil nejlepší způsob užívání propolisu pro vaše potřeby. Propolis je obvykle bezpečný pro většinu lidí, ale může způsobit alergické reakce u některých lidí. Pokud jste alergičtí na včelí produkty nebo máte astma, může být užívání propolisu nebezpečné. Doporučuji vám poradit se s lékařem před užíváním propolisu nebo jakéhokoli jiného doplňku stravy.

Vařák vosku

Vařák na vosk je plastová nebo nerezová nádoba určená k vytavení vosku z rámků nebo voští parou. Součástí je parní vyvíječ, který dodává do nádoby potřebné množství páry a tím se vosk rozpustí a nádobě zbudou pouze zbytky plástů.

Roztavený vosk je vhodné přefiltrovat přes síto, aby se zbavil nečistot. Vytavený vosk můžete použít na výměnu za mezistěny, nebo ho prodat na výkup.

V naší nabídce najdete jak plastové tak nerezové vařáky vosku na různý počet včelích rámků.

S výběrem Vám rádi poradíme nakoupit můžete zde https://www.vcelarstvi-razovi.cz/sortiment/prace-s-voskem

Sluneční tavidlo

Sluneční tavidlo je výborný pomocník na vytavování vosku z voští nebo celých rámků. Vytavování je ekologické a levné, vytavujete zdarma jen díky slunečním paprskům. Místo skla na víku tavidla se dává polykarbonát, který je za běžných manipulačních podmínek téměř nerozbitný a dosahujeme s ním větší tavící teploty vosku . Tavidlo se nastavtí tak, aby na něj přímo dopadaly sluneční paprsky. Tavidlo se podloží, aby vosk vytékal rychleji. Ideální sklon tavidla je 15°-20°. Do vaničky nalijte asi 1 cm vody .
Jedinou nevýhodou slunečního tavidla může být jeho závislost na slunečním světle a teplotě okolí. Pokud není dostatek slunečního světla nebo je příliš chladno, vosk se nemusí rozpustit a tavidlo nebude fungovat . Sluneční tavidlo najdete na našem e-shopu s nerezovými nebo pozinkovými plechy.

Formuláře pro dotace 2023

Formuláře pro dotace 2023

 Z důvodu častých dotazů na formuláře pro evropské dotace na technickou pomoc pro včelaře jsme kontaktovali Státní zemědělský intervenční fond. Bylo nám sděleno, že po nařízení vlády ze dne 22.února 2023 a vydání sbírky zákonůč.53/2023 se dělají do systému nové formuláře které se budou moci podávat poštou, ale i online na portál fondu. Nové formuláře by měly být k dispozici začátkem měsíce května 2023.