Jarní kontrola - prohlídka včelstev

Jarní kontrola kondice včelstev je velmi důležitá . V této době včelaři provádějí první důkladné prohlídky svých včelstev a zjišťují stav včelstev po zimě.

 Při jarní kontrole včelstev je důležité zaměřit se na několik klíčových faktorů. V první řadě je třeba zkontrolovat, zda včelstvo má dostatek zásob (potravy). Včely potřebují pro svůj přežití dostatek medu a pylu. Pokud včely nemají dostatek potravy, může to vést k jejich oslabení a následnému úhynu včelstva.

 Dalším důležitým faktorem je zdravotní stav včelstva. Včely jsou náchylné k různým nemocem a parazitům, jako jsou například varroáza., virové nákazy nebo nosemóza  .Je tedy důležité pečlivě prohlédnout včelstvo a zjistit, zda jsou včely zdravé.

 Během jarní kontroly kondice včelstev je také důležité zkontrolovat sílu včelstva – obsazenost uliček mezi rámky. Pokud je počet včel příliš nízký, může to znamenat, že se včely v průběhu zimy oslabily. Včelař musí také zkontrolovat matku – zda klade vajíčka.

 Jarní kontrola včelstev je také vhodnou příležitostí pro výměnu starých plástů. Staré plásty mohou být náchylné k různým chorobám a parazitům, proto je vhodné je pravidelně obnovovat.

 Celkově je jarní kontrola včelstev klíčovou částí péče o včely. Pokud jsou včely zdravé a mají dostatek potravy, mohou být výnosné a produkce medu může být vysoká. Včelaři by měli věnovat jarní kontrole kondice včelstev zvláštní pozornost a zajistit tak zdraví svých včelstev .

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.