Mateří mřížka

Mateří mřížka slouží včelařům k uzavření matky v oddělené části úlu nebo k oddělení druhého patra od oddělkového hnízda nebo hnízda od plástu. Díky mřížce může včelí matka klást vajíčka pouze do komůrky, ve které je včelstvo v různém stádiu vývoje. Včelaři získávají k odstřeďování pouze plásty bez oddělku.

Mateří mřížky se vyrábí z kovu nebo plastu. Kovové mateří mřížky se vyrábí z drátu o průměru 0,5 mm. Drát se ohýbá a svařuje do tvaru mřížky. Plastové mateří mřížky se vyrábí z plastu, který se vstřikuje do formy.

Alternativou k mateří mřížce může být včelaření bez mateří mřížky. Bez mateří mřížky se dobře včelaří na kombinovaných úlech. Do nízkých nástavků matka pokud má možnost klást na velké ploše klade nerada. 

Další alternativou může být použití plastové průsvitné měkké mateří mřížky, která dobře dosedá na úl a perfektně se čistí. Její cena je přijatelná.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.