Pastování medu

Úpravu medu pastováním lze udělat v domácích podmínkách. Budeme potřebovat stáčecí nádobu, popřípadě nerezové vědro, pastovací hranol nebo spirálu na pastování medu a eletktrickou vrtačku.

V medu potřebujeme vytvořit rychle malé krystalky a pak se již konzistence medu nebude měnit a med je určen pro dlouhodobé skladování.

Med budeme používat tekutý s malým obsahem vody do 19%. Do nádoby o obsahu 25 kg dáme přibližně 20 kg medu a přidáme cca 1kg medu který začíná krystalizovat nebo med který je již pastován z minulé dávky. Pastovací hranol nebo míchadlo upneme do vrtačky a začneme míchat med pomalými otáčkami. Doba míchání je cca 3 minuty dvakrát denně s doporučenou teplotou medu 10-15 stupňů celsia. Časem se med mléčně zbarví, může dostat i perleťový lesk. Nyní vyzkoušíme lžící, konzistenci medu. Pokud se med stahuje již pomalu, a lžící vytvořený žlábek se pomalu zavírá začneme s plněním do nádob či sklenic. Po naplnění do sklenic med skladujeme v temnu s teplotami do 20 stupňů celsia.

Pro pastování ve větších objemech lze použít stroje - zařízení pro pastování medu - automaty které mají časové spínače např. od firmy Lysoň.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.