Úly v České Republice

Budečák

Řadí se do starších českých úlů a přístup k němu je na zadní straně (řadíme ho k „zadovákům“). Tento úl je skříní s česny umístěnými vpředu a dvířky posunutými dozadu. Ve vnitřku nalezneme dvě patra, na která můžeme dát rámky (na plodiště a k medníku). Výhodná je pro tento úl možnost postavení až tří pater na sebe. Úl má předurčení být postaven mezi včelín, ale je ho také možné aby stál pod střechou. Má však svou nevýhodu spočívající v pevně daných malých vnitřních prostorech. Míry jeho rámků jsou běžně 39x24.

Jako další v pořadí tu máme český a moravský univerzál (s přístupem zezadu i horem). Je tu také dost velká podobnost s jednotným čechoslovákem (o rámkové míře 37x30, dodnes je tento pokus tím posledním, který měl sjednotit rámkové míry v Čechách, jinými slovy zavést novou míru rámků, která by byla jednotná), s nástavkovým úlem třeboňský (je docela možné, že u něho nelze oddělit dno). Každý z těchto uvedených úlů je tepelně izolován (druhá věc je však to, že se izolace ne vždy povede, v zimním období navlhne a potom už nezahřívá).

Tachovský úl

Už podle názvu je patrný český původ. Má nízké nástavky, které jsou vždy alespoň 3 a mají střední izolaci tepla (tvořenou 2 cm tlustým polystyrenem a palubkami, které jsou zvenčí a vevnitř). Na každý nástavek připadá 9 plástů, které mají obdélníkový půdorys. Dno, stejně tak jako víko, se dají lehce oddělit (stejně tak jako u spousty jiných úlů s nástavky). Nevýhodná je mezera mezi jednotlivými patry (tedy mezeru oddělující vrch rámku s dolním nástavkem a spodní kraj rámku na vyšším z nástavků), stejně tak jako nízko umístěný podmet (krmítko nacházející se na dně). Na nástavcích nenaleznete ani jedno očko. Postupem času byl vystřídán novými úly s nástavky české konstrukce (obsahujících 10 až 11 rámků se čtvercovým nástavkem), u kterých již naleznete dno a podmet je umístěný výše. Nástavky o rámkové míře 39x24 jsou po naplnění medem hrozně těžké.

Úl langstroth

Má tenké stěny, je na nástavky (stěny má tvořené 2,5 cm silnou dřevěnou deskou, někdy je stěna o 5 mm tenčí), nástavky jsou o deseti rámcích a obdélníkovém půdorysu. Vyznačuje se ne zrovna složitou konstrukcí. Na nástavcích jsou očka. Úl pochází ze Spojených států amerických a je velmi používaný po celém světě. Nyní je nejvíce rozšířena a používána verze o nízkých nástavcích (občas se ale mísí vysoký nástavek určený plodu s nízkým určeným medu). Míra Langstrothových rámků se v Čechách ale nijak moc nerozšířila.

Úl Optimal

Tvoří ho tenké stěny, je na nízké nástavky, má původ v Česku a půdorys do čtverce. Míra rámků je na našem území od doby, kdy se před poprvé objevil, po 20 letech dobře rozšířená. Používá míru 42x17.

Úl, který má nízké nástavky, obsahuje větší počet dílů (je tvořen většími počty nástavků a většími počty rámků). Nízký nástavek bude o mnoho lehčí i v případě, že ho naplníte medem. Ošetřování včel vám usnadní možnost přehazování jednotlivých nástavků, kde není nutné pracování s plásty jednotlivě. Nízkonástavkovým úlům nevadí umístění kdekoliv v přírodě.

Zlatá střední cesta - 39x24

Mezi nejpoužívanější úly v ČR patří čtvercový nástavkový úl 39x24, který je určen na 11 rámků. Díky čtvercové stavbě lze rámky skládat jak na teplou, tak na studenou stavbu. Díky své oblibě se tento úl rozšířil po celé české republice, a vzniklo i mnoho odvozených měr, jako polonástavky 39x17 nebo naopak velké nástavky 39x27,5 a 39x30. Díky tomu, že tento úl patří mezi nejoblíbenější, není problém na něho nakoupit všechny součásti a včelařské potřeby. Nástavky se dělají jak uteplené tak neuteplené, dle vašeho přání.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.