Včelí vosk

Včelí vosk se získává převážně ze starých včelích rámků, které lze vytavit dvojím způsobem: slunečním tavidlem nebo ve vařáku s vodní nebo parní lázní.

Vařáky na vosk vždy fungují na principu zahřívání vody a vytvoření vodní páry, která následně zahřívá prostor s voskem, který se rozpouští a vytéká z nádoby. Vytékající vosk je ideální cedit, aby se odchytly alespoň nejhrubší nečistoty. Na trhu jsou vařáky do kterých se musí včelí dílo vyříznout.

Existuje několik způsobů, jak tavit včelí vosk doma bez vařáku.. Například vařením v pytli, kdy se voští vloží do pytle z hrubé látky, pevně zaváže, a takto se to celé vloží do vařící vody. Vosk taje a prochází pytlem ven, zatímco nečistoty zůstávají uvnitř. Jakmile je dost vytaveno, pytel vyndáme a zbyde vosk.

Další možností je vaření a přelití přes síto. Vosk se hodí přímo do hrnce s vodou a nechá se rozpustit, poté se vše (tedy vosk, voda i nečistoty) lije přes síto do nádoby.

Včelí vosk má několik použití kromě výroby mezistěn pro včelaře. Včelí vosk se používá v mnoha oblastech. Například v kosmetice, kde se přidává do mastí, balzámů na rty, krémů a tuků jako regulátor tuhost.

Včelí vosk se také používá k výrobě svíček, kde se používá jako přírodní alternativa k parafín.

Další možností je použití včelího vosku v domácích výrobcích, jako jsou například voskové ubrusy, voskové obaly na potraviny nebo voskové svíčky.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.