Vytáčení medu - medobraní

Na to, aby včelař poznal kdy je možno vytočit med stačí udělat kontrolu v medníku a pohledem zjistit, zda většina buněk v rámku je zavíčkovaná. To je ta pravá chvíle pro vytáčení medu. Předem si připravíme medomet - čistě vymytý teplou vodou, odvíčkovací talíř nebo odvíčkovací lavici, odvíčkovací vidličku popřípadě odvíčkovací nůž, dále nádoby - nerezové vědro nebo jinou nerezovou nádobu pod medomet, dále stáčecí nádoby s platovým nebo nerezovým kohoutem a cedník výsuvný nebo cedník s uchy na cezení medu.

Pak již začíná včelařova odměna a začneme vytáčet - odvíčkujeme rámky z obou stran, postupně je vložíme do medometu a začneme vytáčet. Pokud má včelař medomet ruční, jde to o trochu pomaleji, s medometem elektrickým to jde rychleji a nejjednodušší je to s medometem elektrickým zvratným. V souučasné době se také vyrábějí medomety na 12 a 220 voltů. Zde  tedy má včelař možnost vytáčet přímo na stanovišti bez nutnosti převážení plných rámků do vzdálenější medárny. Je nutno podotknout že i na stanovišti u úlů by mělo v tomto případě být nějaké zázemí.

Kontrola vytočeného medu : kontrolu obsahu vody v medu provádíme refraktometrem. Přípustný obsah vody v medu je stanoven vyhláškou 20%. Norma Českého svazu včelařů pro značku Český med je 18%.

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.