Začínáme včelařit

Základní informace pro každého kdo chce začít včelařit.

1) Výběr vhodného místa pro úly ( stanoviště ) - dobrá přístupnost , nehrozící spory se sousedy , lokalita s dobrými podmínkami - snůška , pokud možno závětrná 

2) Pořízení základního vybavení : úly , podstavec pod úly , ochranné pomůcky ( klobouk , nebo včelařská blůza , kombinéza , rozpěrák , smetáček , kuřák ,medomet , síta na cezení medu, nádoby na med , skříň na souše , sirná lampa , odvíčkovací talíř , odvíčkovací vidlička.

3) Pořízení včelstva - včelstvo doporučujeme koupit od prověřených včelařů , včely by měly být mírné s dobrým medným výnosem. Nejvhodnější je nákup oddělku - jedná se o malé včelstvo - v úlu jsou obsednuty 3-4 uličky.

4) Kolik včelstev ? Můj osobní názor je začít se 2 až 3 oddělky či celými včelstvy z důvodu možného zimního úhynu , poškození matky vinou včelaře atd.

5) Nákup úlů - určitě doporučuji včelařit s novými úly - nástavkový systém. Co se týká rámkové míry je ČR nejrozšířenější 39x24 ,  jsou zde také Langsroth a Dadant. Dále je spousta názorů zda včelařit v úlech zateplených či nezateplených. Někdo preferuje nezateplené , my včelaříme v palubkových úlech se zateplením 2cm. 

6) Každý začínající včelař by se měl poradit se včelařem z blízkého okolí ohledně práce se včelami , získat rady atd. Je také mnoho literatury o včelařství a spousta informací na internetu , včelařských fórech. Je pravdou , že ani po několika letech včelařské praxe vás včely nepřestanou udivovat co všechno je možné a co se může stát.  

7) Pokud budete chtít s něčím poradit od nás , neváhejte se na nás obrátit emailem : razova@vcelarstvi-razovi.cz nebo na tel. +420 728 684 658

Cookies
Tento e-shop a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“.