Blog

Včelaření na Yucatanu – Mexiko

Včelaření na Yucatanu – Mexiko

Včelaření na Yucatanu – Mexiko

Koncem roku 2024 jsme udělali akvizici u včelařů v Mexiku ve státech Yucatan a Quintana Roo.

Včelaření v Mexiku je často důležitou součástí zemědělského a ekonomického systému. Mexiko je domovem rozmanitých druhů včel a poskytuje ideální podmínky pro včelařství díky svému teplému klimatu a bohaté biodiverzitě. Včelařství v Mexiku se zaměřuje na produkci medu, vosku a dalších včelích produktů. Mexický med patří mezi některé z nejkvalitnějších na světě, a mnoho včelařů se specializuje na produkci medu z exotických květů, jako je například med z agáve. Nicméně, v posledních letech čelí včelařství v Mexiku výzvám, jako je používání pesticidů a ztráta přirozených habitatů včel.

   Med Melipona

V Mexiku se v této oblasti včelaří se včelou druhu Melipona. Tento druh včel nemá žihadlo, ale je menší než včela medonosná. V úlech je většinou jen několik set jedinců a proto i výnosnost včelstva je menší než u včely medonosné. V současnosti je Melipona nahrazována včelou medonosnou a to jak z důvodu výnosnosti medu a vosku, ale také z důvodu nemocí, parazitů atd.

Hlavní problémy u včelaření s Melipponou :

Nemoci:

Nákazy plástů: Infekce plástů mohou včely zasáhnout a vést k úhynu larev a dospělých jedinců.

Nosemoza: Respirační onemocnění, které může ovlivnit dýchací cesty včel.

Americká hniloba včelstva: Bakteriální onemocnění, které může zničit včelstvo.

Paraziti:

Včelí roztoči: Paraziti, jako je Varroa destructor, mohou napadat včely a přenášet viry, což může vést k oslabení včelstva.

Zavíječ: Larvy zavíječe mohou napadat úly a voskové plástve.

Environmentální hrozby:

Ztráta habitatu: Změny v prostředí, ztráta přírodních stanovišť a znečištění mohou ohrozit včely i jejich zdroje potravy.

Pesticidy: Pesticidy používané v zemědělství mohou negativně ovlivňovat zdraví včel a vést k úhynu.

Pro ochranu včel Melippona a dalších včelích druhů je důležité věnovat pozornost prevenci nemocí a parazitů, udržovat zdravé prostředí, minimalizovat používání pesticidů a poskytovat vhodnou péči o včelstvo. Pravidelná kontrola a monitorování zdraví včel mohou také pomoci identifikovat potenciální problémy včas a přijmout opatření k jejich řešení. Snůška u včel Melippona je na jaře a na podzim , a to jen několik kg na včelstvo. Pro komerční využití se tedy spíše chovají včely medonosné.

Celkově lze říci, že snůška u včel Melippona je spíše méně významná z hlediska komerční produkce medu a vosku, ale může být důležitá pro místní komunity a zachování biodiverzity v tropických oblastech, kde se včely Melippona vyskytují.

Med v Mexiku má různé vlastnosti, které mohou být ovlivněny regionálními rozdíly, typy květin, které včely navštěvují, a způsoby, jakými je med zpracováván. Zde jsou některé obecné vlastnosti mexického medu:

Rozmanitost chutí: Mexiko je zemí s bohatou mnoha druhů květin a ovoce, což přispívá k rozmanitosti chutí medu. Med z různých oblastí Mexika může mít odlišné chuťové profily a aromatické vlastnosti v závislosti na dostupných květech.

Kvalita a čistota: Mexický med je často ceněný pro svou kvalitu a čistotu.

Tradiční využití: Mexický med má dlouhou historii tradičního využití v místních kulturách. Byl používán nejen jako potravina, ale také pro léčebné účely a při různých rituálech a ceremoniích.

Specifické druhy: V Mexiku se můžete setkat s různými druhy medu v závislosti na oblasti. Například med z agáve (agave nectar) je populární druh medu v některých částech země.

Celkově lze říci, že mexický med je ceněný pro svou rozmanitost, kvalitu a tradiční význam v místních komunitách. Jeho vlastnosti se mohou lišit v závislosti na regionu a způsobu produkce, ale často představují důležitou součást kulturní a gastronomické identity Mexika.

Výstavy :

Valladolid, město v mexickém státě Yucatán, je známé svou bohatou historií, kulturou a také včelařskými tradicemi. V rámci včelařství je Valladolid důležitým centrem, kde se konají různé včelařské události a výstavy. Včelařské výstavy ve Valladolidu jsou obvykle událostmi, které přitahují včelaře, vědce, zemědělce a všechny zájemce o včelařství z celého Mexika i ze zahraničí. Tyto události zahrnují:

Prezentace včelařských produktů: Zde se vystavují med, vosk, propolis, ale také různé včelařské pomůcky, úly, medomety, odvíčkovací potřeby, včelařské ochranné pomůcky, přípravky a další.

Přednášky a semináře: Odborníci na včelařství prezentují nové poznatky, trendy a osvědčené postupy týkající se péče o včely, chovu královny včelí a dalších aspektů včelařského řemesla.

Workshopy a ukázky: Interaktivní aktivity, kde účastníci mohou získat praktické dovednosti v manipulaci s úly, produkci medu, výrobě vosku a dalších včelařských produktů.

Soutěže: 

Soutěže o nejlepší med, vosk a další včelařské produkty, které jsou hodnoceny odbornou porotou nebo veřejností.

Diskuze o aktuálních tématech včelařství, včetně ochrany včelstev, vlivu pesticidů a udržitelných praktik včelařství.

Včelařské výstavy ve Valladolidu nejen podporují včelařství jako tradiční a ekonomicky důležitou činnost v této oblasti, ale také přispívají k ochraně včelích populací a biodiverzity v celém regionu.

Dotace pro včelaře 2024

Dotace pro včelaře v roce 2024

V České republice, kde včelařství má hluboké kořeny a je považováno za důležitou součást kulturního a ekonomického dědictví, jsou výzvy a příležitosti v oblasti včelařství vnímány s velkou vážností. Stát, spolu s různými neziskovými organizacemi, nabízí včelařům řadu dotací a podpůrných programů, jejichž cílem je nejen podpořit samotné včelařství, ale i zvýšit povědomí o významu včel pro ekosystémy a zemědělství. Zde je aktualizovaný přehled o dostupných dotacích pro včelaře v České republice pro rok 2024.

Typy dostupných dotací

Pro české včelaře jsou k dispozici různé typy dotací, které mohou pokrývat širokou škálu aktivit:

Nákup včelařského zařízení: Podpora pro pořízení moderního včelařského vybavení, jako jsou úlymedometypastovací zařízeníodvíčkovací zařízení, nádoby pro míchání medu.

Vzdělávací programy a kurzy: Finanční prostředky na účast ve vzdělávacích kurzech zaměřených na osvědčené postupy včelaření, ochranu zdraví včel, a udržitelné zemědělské metody.

Obnova a ochrana habitatů včel: Dotace zaměřené na projekty obnovy přirozených habitatů, vytváření květinových pásem a podporu biodiverzity.

Výzkum a inovace v oblasti včelařství: Financování projektů zabývajících se výzkumem zaměřeným na zlepšení zdraví včel, boji proti nemocem a škůdcům, a vývojem nových technologií.

Jak získat dotaci pro včelaře?

Informace a příprava: Nejprve je nutné se informovat o dostupných dotacích. Informace můžete nalézt na webových stránkách Ministerstva zemědělství ČR, Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), nebo na stránkách včelařských asociací a univerzit s agrárním zaměřením.

Splnění kritérií: Každý dotací program má vlastní kritéria pro udělení podpory. Důkladně si prostudujte podmínky a zajistěte, aby vaše včelařství splňovalo všechny požadavky.

Dodržení termínů: Dotace často mají striktní termíny pro podání žádostí. Ujistěte se, že vaši žádost odevzdáte včas. 

Dotace pro včelaře v období 2023 - 2027

Dne 22.2.2023 došlo ke schválení nařízení opatřeních v odvětví včelařství. Od roku 2023 do roku 2027 budou moci včelaři ročně žádat o celkovou podporu 110 milionů korun ročně. Příspěvky mohou včelaři žádat na nákup nového technického vybavení, jehož soupis uvádíme níže. U investic je maximální výše dotace 150 tisíc korun, míra finanční spoluúčasti musí být 20 %, tedy dotace mohou pokrýt až 80 % nákladů na pořízení vybavení.


Seznam nových zařízení, na která lze poskytnout dotaci v rámci opatření technická pomoc

Uvedená tabulka určuje maximální výši příspěvku, kterou lze na dané zařízení získat. Výše příspěvku je uvedena vč. DPH.  Celkový příspěvek pro jednoho chovatele může činit nejvýše 100 000 Kč. V případě převisu požadavků bude uplatněn koeficient krácení.

Číslo 

 POPIS (Maximální výše podpory pro včelaře s maximálně 150 včelstvy)

MAXIMÁLNÍ PŘÍSPĚVEK

1

Zařízení na vytáčení medu (přístroj sloužící k získávání medu na principu odstředivé síly - medomet) - ruční medomet

12 000 Kč

2

Zařízení na vytáčení medu (přístroj sloužící k získávání medu na principu odstředivé síly - medomet) - medomet s elektrickým pohonem

30 000 Kč

3

Míchačka nebo pastovací zařízení (zařízení pro homogenizaci medu a jeho úpravu do pastovité konzistence)

18 000 Kč

4

Odvíčkovací zařízení mechanické (stroj na odstranění voskových víček z medných plástů)

6 000 Kč

5

Odvíčkovací zařízení elektrické (stroj na odstranění voskových víček z medných plástů)

18 000 Kč

6

Nádoba umožňující temperaci, čištění (dekantaci) nebo míchání medu před plněním

4 000 Kč

8

Čerpadlo (přístroj určený na přečerpávání tekutého medu)

18 000 Kč

9

Tepelná komora (zařízení s regulovanou teplotou sloužící ke zkapalnění medu)

12 000 Kč

10

Plnička medu (stroj umožňující automatické dávkování medu podle hmotnosti a objemu a sloužící k plnění do obalů)

12 000 Kč

11

Zařízení pro chlazené sklady sloužící pro skladování medu a plástů

24 000 Kč

13

Zařízení pro získávání vosku (tavidla, vařáky na vosk, lis na mezistěny)

24 000 Kč

17

Úlová váha s plošinou do 650 x 650 mm a váživostí do 400 kg

12 000 Kč


Číslo 

 POPIS (Maximální výše podpory pro včelaře s více než 150 včelstvy)

MAXIMÁLNÍ PŘÍSPĚVEK

1

Zařízení na vytáčení medu (přístroj sloužící k získávání medu na principu odstředivé síly – medomet) s elektrickým pohonem s šesti a více rámky

48 000 Kč

2

Míchačka nebo pastovací zařízení (zařízení pro homogenizaci medu a jeho úpravu do pastovité konzistence) s objemem 70 a více litrů

36 000 Kč

3

Odvíčkovací zařízení (pomůcka nebo stroj na odstranění voskových víček z medných plástů) – elektrické s výkonem 4 a více plástů za minutu

36 000 Kč

4

Nádoba umožňující temperaci, čistění (dekantaci) nebo míchání medu před plněním s objemem 100 litrů a více

8 000 Kč

5

Plnička medu (stroj umožňující automatické dávkování medu podle hmotnosti nebo objemu a sloužící k plnění do obalů) s kapacitou 200 a více sklenic (spotřebitelské balení) za hodinu

24 000 Kč

6

Chladící technologie s výkonem nad 25 m3 sloužící ke skladování plástů

48 000 Kč

7

Elektrické zařízení na separaci medu a voskových víček

48 000 Kč

8

Etiketovací zařízení

24 000 Kč

9

Balící zařízení do druhého a dalšího obalu

24 000 Kč

 

Seznam nových zařízení, na která lze poskytnout dotaci v rámci opatření racionalizace kočování

Uvedená tabulka určuje maximální výši příspěvku, který lze na dané zařízení pro kočování získat. Výše příspěvku je uvedena vč. DPH. Celkový příspěvek pro jednoho chovatele může činit nejvýše 150 000 Kč. V případě převisu požadavků bude uplatněn koeficient krácení.

ČÍSLO

POPIS

MAXIMÁLNÍ PŘÍSPĚVEK

1

Specializované nakládací zařízení (mechanické, hydraulické nebo elektrické zařízení ke zvedání jednotlivých úlů nebo palet s úly)

18 000 Kč

2

Specializovaný přívěs určený pro převoz včelstev způsobilý pro provoz na pozemních komunikacích

60 000 Kč

3

Paleta pro kočující včelstva s kovovou konstrukcí (zařízení umožňující hromadný přesun a umístění úlů na kočovném stanovišti)

18 000 Kč


Včelařův podzim

Na podzim je třeba zkontrolovat každý úl a ujistit se že včelstvo má dostatek zásob na zimu. Je možné ještě dokrmit sirupem například Apivitalem nebo roztokem z vody a cukru. Je vidět snížení počtu trubců v úle, matka přestává plodovat s postupným poklesem teplot a zbydou jen včely které jsou dlouhověké.


Nejdůležitější v podzimním období je léčení proti Varroaze. Používají se různé přípravky od kyseliny mravenčí, kyselina šťavelová, gabon, varidol,fumigace nebo aerosolem.

 

Fumigace se provádí během října a listopadu (provádí se od 15.10. 3x s odstupem cca 10-14 dní dle počasí.), aerosol v prosinci.


V příbalových letácích jednotlivých přípravků najdete správný postup který je určen pro ošetření včelstev.


Evropské včelařské dotace 2023

Z důvodu častých dotazů na formuláře pro včelařské EU dotace na letošní rok dáváme informaci, že stále zatím nejsou pro letošní rok vydané a k dispozici. Byla schválena podpora na opatření pro podporu včelařství v celkové výši 110 milionů korun pro období let 2023 – 2027. Dotace je určena pro všechny chovatele včel kteří jsou evidováni u Českomoravské společnosti chovatelů a.s. do 31.12.2020. Pro chovatele kteří jsou evidováni od 1.1.2021 do současnosti tak není určena. Žádost přes ČSV je nutno podat nejpozději do 15.7.2023, ale formuláře zatím tedy nejsou k dispozici. Toto se vztahuje na přechodné období od 1.1.2023 do 31.2023.

 Z důvodu častých dotazů na formuláře pro včelařské EU dotace na letošní rok dáváme informaci, že stále zatím nejsou pro letošní rok vydané a k dispozici. Byla schválena podpora na opatření pro podporu včelařství v celkové výši 110 milionů korun pro období let 2023 – 2027. Dotace je určena pro všechny chovatele včel kteří jsou evidováni u Českomoravské společnosti chovatelů a.s. do 31.12.2020. Pro chovatele kteří jsou evidováni od 1.1.2021 do současnosti tak není určena. Žádost přes ČSV je nutno podat nejpozději do 15.7.2023, ale formuláře zatím tedy nejsou k dispozici. Toto se vztahuje na přechodné období od 1.1.2023 do 31.2023.

Rojení včel-1

Rojení včel je přirozený proces rozmnožování včel. Včely se rojí v jarních měsících nejčastěji během měsíce května až do konce června. Rojení je pro včelaře nepříjemné, ale prevence může být velmi snadná a i nezkušený včelař může rojení předejít. Důležité je zvětšení úlového prostoru pro včely přidáním mezistěn a stavebního rámku, další z možností je vytváření oddělků jako protirojové opatření.

Pokud se již i přes tyto opatření včely vyrojí nezbývá nic jiného než včely sklepnout do rojáku a usadit do nového úlu.

Včelí úly

Včelí úl je člověkem uměle vyrobený příbytek pro chov včel. K výrobě úlu se nejčastěji používá dřevo, ale s současné době se stále více začínají používat styrodurové úly. Nabízí se široká škála včelích úlů, které jsou prověřeny mnoha včelaři. Ve své nabídce přinášíme včelí nástavkové úly s rámkovou mírou 39 x 24, dřevěné palubkové a styrodurové. Styrodurové úly mají výhodu hlavně ve velmi nízké hmotnosti a přitom dobré trvanlivosti materiálu. Důležitou součástí nástavkových úlů je varroadno které je zasíťované s podložkou pro monitoring varroázy. Na našem e-shopu nabízíme úly zateplené polystyrenem o síle 2cm a 3cm.

S výběrem Vám rádi poradíme nakoupit můžete zde https://www.vcelarstvi-razovi.cz/sortiment/potreby-k-ulum

Těsto na krmení včel

Těsto na krmení včel se používá jako doplněk stravy pro včely. Existují různé druhy těsta, například medocukrové těsto nebo invertní těsto. Invertní těsto se vyrábí z bílého cukru, moučkového cukru, vody a kyseliny citrónové. Medocukrové těsto se používá při “záchranném” krmení většinou na jaře a v menším množství než cukrový roztok.  Medocukrové těsto se vyrábí z medu a cukru. Invertní těsto se vyrábí z bílého cukru, moučkového cukru, vody a kyseliny citrónové. Obě těsta se používají jako doplněk stravy pro včely. Rozdíl mezi nimi spočívá v surovinách a způsobu výroby. Těsto na krmení včel se používá jako doplněk stravy pro včely. Těsto se obvykle aplikuje tak, že se z něj udělá placka a položí se na horní loučky rámků horního nástavku. Placka se překryje fólií a na ni se položí strop úlu. Těsta můžete nakoupit v našem e-shopu například těsto s Apikand s pylem , vitamíny , tymolem a nozevitem.

Včelí pastva


Včelí pastva se vztahuje k rostlinám a květinám, které poskytují pyl a nektar pro včely. Včely sbírají pyl na prašnících květů rostlin a je pro ně zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů. Existuje mnoho druhů rostlin, které jsou pro včely atraktivní a mohou být součástí včelí pastvy. Například svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) je rychle rostoucí a výnosná meziplodina pro využití na píci a na zelené hnojení. Nejlepší čas pro výsadbu rostlin pro včelí pastvu závisí na druhu rostliny. Některé rostliny jsou vhodné pro výsadbu na jaře, zatímco jiné jsou vhodné pro výsadbu na podzim. Doporučuji vám vyhledat informace o konkrétních druzích rostlin a jejich požadavcích na výsadbu. Můžete se také poradit s místním zahradníkem nebo odborníkem na včelařství. Některé z nejlepších rostlin pro včelí pastvu zahrnují květiny jako jsou slunečnice, levandule, sedmikráska a kontryhel. Byliny jako máta, rozmarýn a tymián jsou také dobrými volbami. Stromy jako lípa a javor poskytují také nektar a pyl pro včely. Doporučuji vám vyhledat informace o místních druzích rostlin a jejich požadavcích na výsadbu.

Produkty od našich včel

 Včelí produkty jsou velmi zajímavé a užitečné. Mezi ně patří med, vosk, propolis, pyl, mateří kašička. Včelí produkty jsou známy pro své zdravotní přínosy. Například med má antioxidační, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Propolis a mateří kašička jsou také známy pro své léčivé vlastnosti. Včelí pyl je bohatý na vitamíny a minerály a může poskytnout výživu pro tělo. Všechny tyto produkty mohou přispět ke zlepšení zdraví. Propolis je směs včelího vosku a pylu, kterou včely sbírají z určitých rostlin a stromů. Je bohatý na flavonoidy, třídu antioxidantů a má dlouhou historii použití jako přírodní lék na mnoho zdravotních problémů. Propolis má antibakteriální, antifungální a protizánětlivé vlastnosti. Propolis se může používat různými způsoby. Může se použít jako doplněk stravy nebo se aplikovat přímo na kůži. Propolis se také často používá v kosmetických výrobcích, jako jsou krémy a masti. Doporučuji vám poradit se s lékařem nebo odborníkem na výživu, aby vám poradil nejlepší způsob užívání propolisu pro vaše potřeby. Propolis je obvykle bezpečný pro většinu lidí, ale může způsobit alergické reakce u některých lidí. Pokud jste alergičtí na včelí produkty nebo máte astma, může být užívání propolisu nebezpečné. Doporučuji vám poradit se s lékařem před užíváním propolisu nebo jakéhokoli jiného doplňku stravy.